Het Steen werd aan het begin van de dertiende eeuw gebouwd en is daarmee het oudste gebouw van Antwerpen. Het Steen huisvestte tot 2008 het Nationaal Scheepvaartsmuseum. Nu is het een vragenhuis voor jonge bezoekers die er aan de slag gaan met het thema tijd.
Het Steen is een overgebleven stuk van een burcht aan de rechter Schelde-oever. Aan het begin van de zestiende eeuw, in de tijd van Karel V, werd de burcht grondig verbouwd. Vanaf toen werd de burcht 's Heeren Steen genoemd: vandaar 'Het Steen'. Let bij een bezoek eens goed op bij de ingang. Boven de ingang staat een wijdbeens beeldje van de god Semini, de god van de vruchtbaarheid. De rechtopstaande penis die het beeldje had, is er in de zeventiende eeuw door Jezuïeten afgehouwen.
Scheepvaartmuseum
Het Nationaal Scheepvaartmuseum vestigde zich in 1952 in Het Steen. In 2008 verhuisde de collectie naar het MAS Museum aan de stroom in Antwerpen.Het Steen leent zich ook goed voor een schoolreisje. Deze activiteit is geschikt voor het hele gezin, kinderen, volwassenen en ouderen.